Вівторок, 01.07.2025, 09:13
Юридичне місто
 
 
 

           e-mail: urciti@ukr.net         
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту


     

КУРСОВА РОБОТА

На тему:

«Основні стадії господарського процесу: поняття та загальна характеристика»

 

Зміст

Вступ…...…………………………………………………………………………..3

Розділ 1. Поняття та ознаки стадій господарського процесу…………..………5

1.1.          Поняття стадій господарського процесу………………………………….5

1.2.          Ознаки стадій господарського процесу…………………………………..7

Розділ 2. Обов`язкові стадії господарського процесу…………………………10

2.1. Подання позовної заяви……………………………………..……………...10

2.2. Порушення провадження у справі та підготовка матеріалів до розгляду у першій інстанції………………………………………………………………….14

2.3. Вирішення господарських спорів у судах першої інстанції……………...16

2.4. Виконання рішення, ухвали, постанови господарського суду…………..21

Розділ 3. Факультативні стадії господарського процесу……………………...26

3.1. Досудове врегулювання господарських спорів…………………………...26

3.2. Перегляд судових рішень в апеляційному порядку………………………30

3.3. Касаційне оскарження судових рішень……………………………………35

3.4. Перегляд рішення, ухвали, постанови господарського суду за ново виявленими обставинами……………………………………………...…...........40

Висновки…………………………………………………………………………45

Список використаних джерел…………………………………………………..47

 

Вступ

Актуальність теми. Однією з необхідних умов успішного функціонування всіх елементів створюваного в Україні ринкового механізму є законність і дисципліна в діяльності суб’єктів господарювання. У процесі здійснення своєї господарської діяльності між суб’єктами цієї діяльності виникають, функціонують і припиняються різноманітні господарські відносини. Здійснення господарської діяльності не може проходити без конфліктів, що призводить до суперечностей між суб’єктами господарської діяльності.

Предмет. Суперечності між підприємствами, організаціями, державними та іншими органами стосовно їхніх прав та обов'язків у господарських відносинах називаються господарськими спорами. Саме ці господарські спори і є предметом розгляду та вирішення господарського суду.

Господарські суди – одна з гілок судової влади, на яку Конституцією України і чинним законодавством покладено здійснення правосуддя в господарських відносинах. Утворення системи господарських судів відображає процес становлення в Україні незалежної судової влади. В Україні сформовано систему господарських судів, і це зумовило необхідність теоретичного усвідомлення діяльності цих судів та практики реалізації господарського процесуального законодавства. Здійснюючи судочинство в господарських відносинах, господарські суди як спеціалізована ланка судової системи України покликані не лише розглядати справи у спорах із метою захисту прав та інтересів учасників господарських правовідносин, що охороняються законом, а й сприяти зміцненню законності в господарських правовідносинах. Тому цілком природно, що господарські суди відіграють значну роль у системі інститутів судової влади.

Мета. З моменту прийняття Господарського процесуального кодексу України 6 листопада 1991 року, правова система зазнала суттєвих змін, у тому числі таких, що безпосередньо стосуються судово-правової реформи і розвитку господарського процесуального законодавства. Так, було прийнято нову Конституцію України, що заклала підвалини реформування судової системи і правосуддя, Закон України «Про судоустрій України», яким ця система була значно реформована, Кодекс адміністративного судочинства України тощо. Крім того, значних змін зазнали матеріальні норми господарського права в зв’язку з прийняттям кодифікованого акта – Господарського кодексу України. Отже, у період з 1991 року по 2008 рік господарське процесуальне законодавство зазнало значних змін та доповнень.

Таким чином вдосконалювалось не лише законодавча база даної галузі права, а й саме поняття «господарського процесу». На сьогодні визначення цього поняття дають у двох аспектах. По-перше, як визначений нормами господарського процесуального права постійний рух справи, який виник у сфері господарської діяльності між особами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. По-друге, як встановлену нормами господарського процесуального права форму діяльності господарських судів, спрямовану на захист оспорюваних чи порушених прав організацій та громадян, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи.

Ці два аспекти дають нам можливість зрозуміти всю важливість господарського процесу як у повсякденному житті так і у професійній діяльності. Адже основними завданнями господарського процесу, що втілюється через господарське судочинство є захист прав і законних інтересів учасників господарських правовідносин; сприяння зміцненню законності у сфері господарських відносин; внесення пропозицій, спрямованих на удосконалення правового регулювання господарської діяльності.

 

Розділ 1. Поняття та ознаки стадій господарського процесу

1.1.         Поняття стадій господарського процесу

Найважливішим завданням для всіх державних інстанцій України,

кожної з гілок влади, науковців-теоретиків та практиків юридичного профілю є втілення засад Конституції України в життя. Реалізація Основного Закону – це гарантія створення України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави.

Судова реформа захисту є однією з гарантій, передбачених у Конституції України. Судовими органами, що мають завдання розв’язувати господарські спори, які виникають між суб’єктами господарської діяльності, є система господарських судів України. Здійснення господарського судочинства відбувається за правилами господарського процесуального права, яке є невід’ємною частиною національного законодавства.

Господарський процес – це порядок, який опосередковує захист майнових прав і законних інтересів суб’єктів господарювання, порядок, за допомогою якого реалізуються норми матеріального (господарського) права. Господарський процес можна визначити і як систему послідовно здійснюваних процесуальних дій, які здійснюють господарський суд та інші учасники господарського судочинства у зв’язку з підготовкою до розгляду, розглядом і вирішенням конкретної господарської справи, кінцевою метою якого є відновлення порушеного права суб’єкта господарювання або учасника господарських відносин. Господарський процес являє собою послідовний, поступовий рух, який складається зі стадій. [10, -c.248]

Стадія господарського процесу – це  сукупність процесуальних дій по конкретній справі, об’єднаних однією спільною метою або спрямованих на досягнення однієї певної мети. Кожна стадія має свій зміст і мету: вирішення спору по суті, перевірка правильності прийнятого рішення, приведення його до виконання тощо.

Отже, звертаючись до змісту стадій господарського процесу можна говорити детальніше про кожну з них окремо.

Правовим механізмом, який сьогодні дозволяє певною мірою налаштувати суб’єктів господарської діяльності на своєчасне й належне виконання договірних зобов’язань, є передбачена законодавством можливість досудового врегулювання окремих категорій господарських спорів. Сторони застосовують заходи досудового врегулювання господарського спору як згідно законодавства так і за домовленістю між собою, якщо це обумовлено договором.

Якщо ж унеможливлюється досудове врегулювання спору то неминучим є реалізація права на судовий захист, що реалізується у господарському процесі через право на позов. Позов є процесуальним засобом захисту порушеного права. Щоб він виконував цю функцію його необхідно подати до господарського суду для розгляду в передбаченому законодавством порядку.

Що ж стосується тих випадків, коли винесене рішення судом першої інстанції не задовольняє одну із сторін, то існує така стадія господарського процесу як апеляція. Апеляційне провадження – це сукупність дій господарського суду апеляційної інстанції та осіб, які беруть участь у справі, що здійснюється з метою перевірки законності й обґрунтованості актів господарського суду першої інстанції, що не набрали законної сили і повторного розгляду справи по суті. [11, -c.228]

Іншою самостійною стадією господарського процесу виступає касаційне провадження, яке є однією з гарантій винесення господарськими судами законних судових актів.

Отже, касаційне провадження – це стадія господарського процесу, яка передбачає перевірку господарським судом законності судових актів, які набрали законної сили.

1.2. Ознаки стадій господарського процесу

На сьогоднішній день, нажаль, не рідкісним явищем є те, що підприємці, використовують найменшу можливість для зволікання з розрахунками, а якщо вдасться, то і взагалі не розраховуються з партнером, затримують постачання продукції тощо. Правовим механізмом, який дозволяє певною мірою налаштувати суб’єктів господарської діяльності на своєчасне й належне виконання договірних зобов’язань, є можливість досудового врегулювання окремих категорій господарських спорів, що являється однією зі стадій господарського процесу. Вона характеризується такими ознаками: згідно статті 5 Господарського процесуального кодексу України сторонами застосовуються заходи досудового врегулювання господарського спору у таких випадках домовленості сторін, відповідно закону та відповідно до умов договору; справи за заявою прокурора чи його заступника, Рахункової палати, Антимонопольного комітету України порушуються господарським судом незалежно від вжиття сторонами заходів досудового врегулювання спорів; в результаті порушення законних прав та інтересів суб’єктів господарювання, вони мають право з метою безпосереднього врегулювання спору звернутися до порушника з письмовою претензією. [4, -Ст.5]

В результаті неможливого вирішення спору без судового втручання необхідно звернутись в судову інстанцію з позовною заявою, що буде виражено у господарському процесі як одна із стадій. Суть цієї стадії полягає в чіткому дотриманні процесуальних вимог щодо форми, змісту, ціни та порядку подання. Питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею.

Однією зі стадій господарського процесу є вирішення господарських спорів у судах першої інстанції. Особливість цієї стадії полягає у наступному: уточнення позовних вимог і обставин, що складають підставу позову; встановлення характеру правовідносин і, відповідно, кола нормативних актів, які будуть застосовуватися при вирішенні спору; встановлення кола осіб, що беруть участь у справі; визначення кола доказів, які необхідні для вирішення спору по суті, і забезпечення їх надання до початку розгляду справи; повідомлення заінтересованих осіб про час і місце розгляду.

Не менш важливими є ще дві стадії господарського процесу, такі як апеляційне та касаційне провадження.

Апеляційне провадження характеризується такими рисами: порушення за скаргами осіб, які беруть участь у справі; апеляційний суд перевіряє законність та обґрунтованість судових актів; апеляційний суд не пов'язаний доводами скарги і перевіряє законність та обґрунтованість судових актів у повному обсязі; апеляційний суд повторно розглядає справу по суті; перегляд за апеляційною скаргою здійснює апеляційний господарський суд, повноваження якого поширюються на територію знаходження відповідного місцевого суду.

Касаційне провадження характеризується такими рисами: порушується за скаргою осіб, що брали участь у справі; об’єктами касаційного оскарження є судові акти, які набрали законної сили, у тому числі апеляційної інстанції; касаційний суд на відміну від апеляційного суду не перевіряє обґрунтованість судових актів, а перевіряє їх законність; касаційний суд не зв’язаний межами скарги, а перевіряє законність судових актів в цілому; у касаційному порядку судові акти переглядаються Вищим господарським судом України. [20, -c.164]

Отже, головною особливістю ще однієї стадії господарського процесу, суть якої полягає у перегляді рішень, ухвал, постанов господарських судів за нововиявленими обставинами, має право на перегляд рішення, яке набрало законної сили, у тих випадках якщо нововиявлена обставина має істотне значення для справи і не могла бути відома заявникові.

 

Висновки по першому розділу, що стосується поняття та ознак стадій господарського процесу є наступними:

-                     стадія господарського процесу це не що інше як сукупність процесуальних дій по конкретній справі, об’єднаних однією спільною метою або спрямованих на досягнення однієї певної мети;

-                     кожна стадія має свій зміст і мету: вирішення спору по суті, перевірка правильності прийнятого рішення, проведення його до виконання;

-                     якщо унеможливлюється досудове врегулювання спору то реалізується право на судовий захист, що реалізується у господарському процесі через право на позов;

-                     кожна стадія має притаманні їй ознаки, а саме:

1.                досудове врегулювання спорів - домовленості сторін, відповідно закону та відповідно до умов договору; справи за заявою прокурора чи його заступника, Рахункової палати, Антимонопольного комітету України порушуються господарським судом незалежно від вжиття сторонами заходів досудового врегулювання спорів; в результаті порушення законних прав та інтересів суб’єктів господарювання, вони мають право з метою безпосереднього врегулювання спору звернутися до порушника з письмовою претензією;

2.                стадія вирішення господарських спорів у судах першої інстанції: уточнення позовних вимог і обставин, що складають підставу позову; встановлення характеру правовідносин і, відповідно, кола нормативних актів, які будуть застосовуватися при вирішенні спору; встановлення кола осіб, що беруть участь у справі; визначення кола доказів, які необхідні для вирішення спору по суті, і забезпечення їх надання до початку розгляду справи; повідомлення заінтересованих осіб про час і місце розгляду.

Copyright MyCorp © 2025
Зробити безкоштовний сайт з uCoz